Bělení zubů

**Co je to bělení?**
Bělení  je proces, kdy  se speciální bělící gel aplikuje  na povrch  a v případě vnitřního bělení dovnitř zubu, aby se dosáhlo světlejšího odstínu. Jde o bezpečnou proceduru , kdy  gel proniká do povrchových struktur skloviny a  rozrušuje  v ní usazené pigmenty, které způsobují nežádoucí zabarvení  zubů. Nenarušuje sklovinu, jako takovou , ale pouze rozpouští  pigmenty, které se v ní usadily.
Měly by se však bělit pouze zuby zdravé, bez zubních kazů a jiných problémů (krvácení dásní atd.) !!
Proto je  podmínkou před započetím bělení zubů důkladná prohlídka s podrobným vyšetřením u zubního lékaře.

Řada lidí, kteří touží po sněhobílých zubech, podléhá reklamám a nabídkovým letákům a v obchodech sahá po bělicí pastě. Stejně jako ostatní zubní krémy jsou kosmetickými přípravky a jako takové musí splňovat určité, zákonem dané, limity. Jedním z nich je i to, že nemohou obsahovat více peroxidu vodíku, než je povolená norma. Vybělit zuby však dokážou pouze silná oxidační činidla, která odbarvují pigmenty v organické části zubní skloviny. Takovým činidlem je koncentrovaný peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu. Ten však může naordinovat pouze zubní lékař.

**Domácí bělení**
V ordinaci se nejprve  vezmou  otisky  čelistí a  v laboratoři se  vyrobí  měkký  gumový  nosič. Do něj si pak pacient doma přesně podle instrukcí nanáší  bělicí  gel a  nosič se vloží do úst. Doba bělení je individuální podle rychlosti dosažení žádaného odstínu. Většinou  kůra trvá 2-3 týdny, ale může trvat i déle. Použitý gel má  bezpečnou koncentraci  a nehrozí při dodržení postupu jakékoliv poranění, či popálení pacienta. Je nutné předem pacienta upozornit, že každá sklovina je schopna reagovat na bělící přípravek různými způsoby, takže předem nelze zaručit jasný výsledek.

Během bělení a minimálně týden poté je nutno se vyvarovat konzumaci kávy, čaje, cigaret a červeného vína, které mohou způsobit zpětné zabarvení zubů. Citlivost zubů, která může bělení zubů provázet, je přechodná a po ukončení bělení během krátké doby spontánně vymizí. Bělící přípravky nenarušují ani výplně zubů, můstky nebo korunky, ale je nutné upozornit, že korunka ani výplň se nevybělí!! Pokud má tedy pacient na předních zubech například výplň-zubní tkáň je po bělení světlejší a výplň si ponechá původní barvu.Pak lze polemizovat o estetickém benefitu danné procedury.Nebo je nutné zhotovit výplň světlejší-dle vybělené barvy a pak stálě bělit..:)
**Vnitřní bělení**
Používá se u zubů, u kterých bylo z jakéhokoliv důvodu provedeno endodontické ošetření(mrtvých zubů).Tyto zuby pak často vlivem určitých procesů tmavnou.takový zub se pak otevře a důkladně se uzavře vchod do kořenových kanálků. Poté se aplikuje speciální bělící gel a zub se provizorně uzavře. Po určitém čase následuje kontrola či opakovaná apilkace bělícího gelu a po dosažení požadovaného výsledku se bělící gel odstraní a uzavře definitivní výplní. Tuto techniku lze kombinovat s technikou ordinačního bělení zubů.Většinou se dosahuje dobrého výsledku.

 

 

 

FACEBOOK
GOOGLE
TWITTER