Endodontické ošetření

 

**Co je to endodontické ošetření?**
Endodontické ošetření zubu je jediná a  poslední možnost jak zachránit mrtvý zub či zub se zánětem zubního nervu před extrakcí – vytržením. Pomocí speciálních nástrojů a technik je zapotřebí odstranit zánětem postiženou – infikovanou tkáň z dřeňové dutiny a z kořenových kanálků a nahradit jí vhodnou výplní tak, aby vyplněný kořenový kanálek nebyl zdrojem šíření infekce do okolí zubu.

Skutečně kvalitní ošetření kořenových kanálků je velmi důležité! Bez dobře ošetřeného kanálku je „mrtvý“ zub odsouzen k vytržení. Následná náhrada vytrženého zubu prostřednictvím můstku nebo implantátu je pak mnohem náročnější (a to i finančně), než endodontické ošetření s dostavbou a zhotovením korunky.

V naší praxi provádíme endodontické ošetření vždy v znecitlivění a  pomocí moderních technik ošetření a přístrojového vybavení. Naše ordinace je vybavena nejen moderními ručními endodontickými nástroji, ale také přístroji a nástroji pro strojové opracování kanálků – endodontickým motorem Endo IT s NiTi nástroji M-Two, přístrojem pro měření délky kořenových kanálků – apexlokátorem Raypex 5 a samozřejmostí je intraorální rentgen s přímým zobrazením na monitoru počítače.

Co následuje po ošetření kořenových kanálků?

Dostavba většinou silně destruovaného zubu je neméně důležitou součáastí ošetření a bez kvalitního postedodontického ošetření může i zub s dobře zaplněnými kanálky selhat.

Proč?

Mrtvý zub je celkově křehčí a také oslaben kvůli otvoru, skrz, který se zubní lékař dostává do kořenových kanálků. Zbývá tak velice málo tkání vlastního zubu a velice často a rádi se proto tyto zuby zlomí. Fraktura pak obvykle probíhá pod dáseň a jediným vyústěním bývá vytržení zbylé časti zubu.Nejvhodnější řešení je pak zhotovneí korunky nebo polokorunky na mrtvý zub, která ho nejlépe ochrání před zlomením.

V některých případech pak postačí zajistit zpevnění zubu pomocí kořenových čepů, který umožní přenos žvýkacích sil v dlouhé ose zubu.

Nejméně často pak stačí pouze zhotovení  fokokompozitní (bílé) výplně, amalgám je pro výplně u endodonticky ošetřených zubů nevhodný.

FACEBOOK
GOOGLE
TWITTER